Historia

Medici Cantares

Zespół wokalno-instrumentalny Medici Cantares powstał 06 grudnia 2011 roku. Zaledwie kilka dni później swoją działalność rozpoczął od śpiewania kolęd. Dlatego ten magiczny czas jest dla nich szczególnie sentymentalny. Zespół prężnie działa, licząc ponad 50 osób. Cyklicznie występował podczas Medycznej Nocy w Operze Nova, koncertował na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Warszawie czy Poznaniu.

Szeroki repertuar zespołu obejmuje od wspomnianych kolęd, poprzez muzykę klasyczną, rozrywkową czy utwory patriotyczne. Od wielu lat ich działalność skupia się na troskach pacjentów, z którymi spotykają się jako lekarze w swoich gabinetach, przychodniach i szpitalach. Zespół regularnie tworzy aranżacje największych przebojów w których nawiązuje do trudnych aspektów życia społecznego, tematów tabu takich jak pandemia, depresja czy osoby niewidome i słabowidzące. Wszystkie publikowane są na kanale YouTube.

Od 2014 roku dyrygentem zespołu jest kpt. Joanna Krause, absolwentka dyrygentury Bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz Dowódca – Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Chór Medici Cantares regularnie uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach i konkursach choralnych. W ostatnim czasie zdobył poniższe nagrody:

🏆Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
– złote Pasmo – i miejsce w kategorii chórów mieszanych
🏆X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie
– Złote Pasmo – I miejsce w kategorii chórów mieszanych
– Nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora
– Nagroda specjalna dla Joanny Krause za najlepszego dyrygenta festiwalu